תכנית אורח חיים בריא לילדים ונוער
לפרטים לחצו כאן
הספר יובל אוכל בריא

תזונה נכונה לילדים
רב מכר ! 

לפרטים לחצו כאן
הטיפים של יסמין
לפרטים לחצו כאן
משתמש
סיסמה

הרזיה מנטאלית ואימון אישי

כמה פעמים אמרתם לעצמכם "ממחר אני מתחיל דיאטה", אך המחר נדחה?

כמה פעמים התחלתם דיאטה ונשברתם באמצע?

התשובות לשאלות אלה נעוצות בעובדה שהטיפול שלכם בבעיית ההשמנה היה נקודתי בלבד, בלי ששאלתכם את עצמכם את השאלות החשובות באמת: מדוע אני מפריז בכמויות האוכל? למה יש לי צורך בכך? איזה צורך, עמוק יותר, האוכל בא למלא?
הסיבות אצל כל אחד יכולות להיות שונות. הניסיון מלמד שתמיד עומדת בבסיס בעיית המשקל סוגיה רגשית בלתי פתורה.
עבור רבים השומן מהווה מעין כיסוי שהם לובשים על עצמם כדי לא לראות את עצמם באמת, כדי שאחרים לא יראו אותם, כדי להסתיר קשיים אחרים.
לפעמים השומן נועד לומר לסביבה 'אל תתקרבו אלי', אם יש קושי להתקרב לזולת, פחד מאינטימיות, פחד להיפגע, פחד מדחייה או נטישה , האדם השמן שם גבול מאוד ברור, במקרה זה השומן, בינו לבין הסביבה. אצל אחרים, תחושת סלידה/האשמה עצמית יכולה לגרום להשמנת יתר כצורך תת-מודע להעניש את עצמם.
אצל אחרים, הצורך באכילה כפייתית בא מרצון לפצות על חסך רגשי אחר, על קושי בתחום אחר בחיים, על ריקנות שהם חשים כך שהם מרגישים צורך נואש למלא אותה במשהו שבכל זאת יגרום לנו לאיזושהי הנאה, ולו רגעית.

אבל זה בוודאי לא פותר כלום, וזה אפילו לא גורם לנו להרגיש טוב יותר עם עצמנו. נהפוך הוא.
לרוב, מהר מאוד נרגיש ייסורי מצפון ותסכול מההתנהגות שלנו, נאשים את עצמנו בכמה חלשי אופי אנחנו, תחושת חוסר ההערכה העצמית והדכדוך או אפילו הדיכאון, ילכו ויתגברו.
ואז, כפיצוי על רגשות שליליים אלה הרבה פעמים המפלט הוא שוב האוכל.
כך נוצר לו מעגל קסמים, וההתעסקות באוכל, במשקל, הופכת למרכז החיים. ישנם גם כאלה שהגבול כל כך פרוץ אצלם שהאכילה הפכה לכפייתית, להתמכרות של ממש.

מה עושים בתהליך אימון אישי להרזיה?

שינוי הרגלי התזונה המזיקים ואימוץ הרגלי אכילה חדשים, עיסוק בפעילות גופנית, מודעות לכמות האנרגיה שאנו מוציאים לעומת הכמות שאנו מכניסים, הם בוודאי דברים חשובים.
אך פתרון הבעיה צריך להיות גם מנטאלי, כך שיכלול גם התייחסות לדפוסי חשיבה מוטעים, מקורם ונטרולם.

בהתייחס לנושא אימון-הרזיה, חשוב להדגיש שתפקידו של המאמן איננו רק התעסקות בתפריט, קלוריות, פעילות ספורטיבית וכדומה. המאמן לא מחליף את הדיאטנית.
תפקידו של המאמן לבחון את הערכים, הצרכים והאמונות של האדם החוסמות אותו בדרך לירידה במשקל, לטפל בתבניות חשיבה מגבילות, לשקף לו את מידת המחויבות והאחריות שלו ליצירת השינוי ולעודד אותו לביצוע.

בתהליך אימון(Coaching) להרזיה, המתקיים במקביל לתכנית התזונתית ע"י הדיאטנית, תהיה התייחסות לרובד יותר עמוק אשר גורם לבעיה.
תהליך אימון קצר מועד וממוקד מטרה, יאפשר לאדם המתמודד עם בעיה של עודף משקל:
להבין מדוע הוא אוכל ועל איזה חסך זה עונה לו, ללמוד למלא את החסך הזה בדרכים אחרות, לאהוב, לכבד ולקבל את עצמו, לשנות את הרגלי החשיבה שלו, להבין את המקורות הרגשיים לבעיית עודף המשקל, להבין את המחיר ששילם ולהפנים שיש לו אפשרות בחירה ובשל כך גם אחריות מלאה על מצבו.

הירידה במשקל, שתבוא בעקבות תהליך האימון, תהיה פונקציה של שינוי בהרגלי ההתנהגות, ושינוי פנימי עמוק, ברמה הרגשית והחשיבתית של האדם, שינוי באמונות ובתפיסות העולם שלו, לגבי עצמו ולגבי אחרים.

 

ק"ג
שם
טלפון
דוא"ל
דוא"ל
שם