תכנית אורח חיים בריא לילדים ונוער
לפרטים לחצו כאן
הספר יובל אוכל בריא

תזונה נכונה לילדים
רב מכר ! 

לפרטים לחצו כאן
הטיפים של יסמין
לפרטים לחצו כאן
משתמש
סיסמה

דיאטה בהריון – כן או לא

דעות רבות נשמעות לגבי דיאטה בהריון , בעד ונגד, ולא בכדי.

במהלך הריון האישה צורכת תזונה שנועדה לתחזק את גופה, לתמוך בהתקדמות ההריון ובגדילה תקינה של העובר. מדובר בתקופה רגישה מבחינה רגשית ופיזית כאחד. השאלה מה קורה כשאשה מתחילה את ההריון בעודף משקל. האם מומלץ לאישה לעשות דיאטה בזמן הריון ? ואם כן – איך כדאי לעשות את זה? מה מסוכן יותר – הריון בעודף משקל, או תזונה בהריון שהיא דיאטטית? מהי תזונה נכונה המומלצת לנשים בהריון? כל זאת ועוד במאמר שלפניכם.

 

תזונה בהריון – מיתוס ועובדה

 

ישנה נטיה של השמנה בעת הריון. נשים בהריון לעיתים מציינות כי 'הן אוכלות בשביל שניים'. האמרה הזו נכונה ולא נכונה – מצד אחד תזונה בהריון מועברת לעובר ומספקת לו דרך השיליה את צרכיו על מנת שיתפתח באופן תקין. אך מצד שני, העובר צורך כל כך מעט מרכיבי המזון שהאם צורכת , ואין כל סיבה לאכול בשביל שניים במיוחד כשהשני הוא עובר בגודל מ"מ בודדים.
לכן , ברוב המקרים , כאשר נשים בהריון אומרות כי הן צריכות לאכול בשביל שניים ,זה למעשה תירוץ כדי לאכול יותר.

 

האם רצוי או לא לעשות דיאטה בהריון

 

אשה שהחלה הריון בעודף משקל גדול, ברוב המקרים תסיים אותו במשקל גבוה. משקל גבוה בהריון מסכן את האישה ואת העובר כאחד, מעלה את הסיכון לחלות בסכרת הריון, העלולה ליצור מומים בעובר ומעלה את הסיכון בהפלה או לידה מוקדמת, בנוסף יתר לחץ דם עלול להשפיע לרעה על התקדמות ההריון ולהוביל את האשה למחלות לב וכו'.
לכן, לעיתים מומלץ לעשות דיאטה בזמן הריון, על מנת למתן את העליה במשקל בזמן ההריון ואולי אף לרזות מספר ק"ג.

 

לעשות דיאטה בזמן הריון בצורה נכונה

 

כדי לעשות דיאטה בהריון, בצורה הטובה ביותר עבור האם והעובר, יש להקפיד על הכללים הבאים:

 

  • על האישה להיות במשקל גוף גבוה של 10 ק"ג ומעלה, מהמשקל המומלץ לה לפי גובה וגיל.
  • נשים בהריון מחויבות באישור רופא הנשים שלהן על מנת לעשות דיאטה.
  • תפריט דיאטה של נשים בהריון צריך לכלול את כל אבות המזון- חלבונים, פחמימות, שומנים, ויטמינים, מינרלים, סידן, ברזל, וכמובן כל תוספי המזון המומלצים לאישה בהריון.
  • דיאטה בהריון יש לעשות תחת השגחה וליווי של דיאטנית או תזונאית קלינית.
  • פעילות גופנית מתונה של הליכה בקצב איטי עד בנוני, מותרת, בכפוף להוראות רופא נשים.
  • דיאטה לצורך הרזיה במהלך הריון מומלץ לעשות רק בטרימסטר הראשון של ההריון.

 

דיאטה בהריון כדי לשפר אורח חיים

 

לעיתים רבות נשים בהריון מבינות את החשיבות של תזונה נכונה ובריאה, למען תינוקן. נשים שלפני ההריון לא טרחו לבחון את התזונה שלהן, מוצאות עצמן אחראיות לשלמות העובר ולהתפתחות תקינה של ההריון, מה שגורם להן להקפיד על תזונה נכונה דווקא בתקופה רגישה זו.
לכן, כשעושים דיאטה בזמן הריון, ניתן לסגל הרגלי אכילה נכונים לטווח ארוך, ולהתרגל לאורח חיים בריא הכולל שתיית מים מרובה, אכילה של ירקות ופירות כבסיס תזונתי יומי, בחירה במגוון מזונות בריאים כגון פחמימות מלאות, חלבונים עשירים וכיוב'.
פעמים רבות דווקא בתקופת ההריון , מתוך חוש האחריות האימהי המתעורר בתקופה זו, צץ הצורך באימוץ הרגלי אכילה נכונים, ואף הצורך לרדת במשקל במסגרת מסודרת ותומכת של דיאטה בהריון.

מידע נוסף אודות

 יוגה בהריון

ק"ג
שם
טלפון
דוא"ל
דוא"ל
שם