תכנית אורח חיים בריא לילדים ונוער
לפרטים לחצו כאן
הרצאות וסדנאות לארגונים
לפרטים לחצו כאן
הספר יובל אוכל בריא

תזונה נכונה לילדים
רב מכר ! 

לפרטים לחצו כאן
הטיפים של יסמין
לפרטים לחצו כאן
משתמש
סיסמה

דיאטה מהירה להרזיה מיידית

 

מי שעשה דיאטה מהירה פעם בחייו , יודע את היתרונות שבה ואת חסרונותיה. כיום יש מגוון רחב של חברות המציעות דיאטה מהירה או בשמה הנרדף – דיאטת כאסח, כדרך להשגת תוצאות מיידיות במשקל, ומבטיחות הרזיה של כך וכך ק"ג בשבוע. אך מעבר לעובדה שמרזים מהר, ישנן מס' שאלות שיש לתת עליהן את הדעת – האם סוגי דיאטות שבהם אוכלים רק מאכל מסוים מזיקות לבריאות ? האם הרזיה מיידית מתאימה לכל אחד? ומה לגבי שמירה על המשקל? במאמר הבא ננסה לסכם את כל הסיבות האפשריות של בעד ונגד דיאטות מהירות.

 

יתרונותיה הברורים של דיאטה מהירה הם הזמן הקצר שהיא דורשת, ומס' הקילוגרמים הנושרים כל שבוע

נניח שעליתם מספר קילוגרמים בחורף האחרון ואתם מעוניינים להפחיתם לקראת עונת הרחצה. הבעיה היא שעונת הרחצה נפתחת עוד חודש, והמשקל מראה על 7 ק"ג עודפים. מה עושים? במקרה כזה, ישנם אינספור סוגי דיאטות המציעות לכם תפריט דל קלוריות, והבטחה לרזות בשבוע בין 2-3 ק"ג. אם תעמדו בתקציב הקלורי היומי (התקציב הדל יש לציין), ותאכלו רק מה שמותר על פי תפריט דיאטה (לרוב תפריט דל ביותר), אפשרי שתגיעו למשקל היעד שלכם בזמן.


לעיתים ממליץ רופא המשפחה לבחור בדיאטת כסאח מסיבות בריאותיות 

ישנם מקרים בהם אדם מגיע למשקל גבוה מאוד המסכן את בריאותו ואת חייו. אנשים בעלי נטיה ללב חלש או מחלות לב תורשתיות, אנשים בעלי 50% שומן בגוף ומעלה, בעלי משקל עודף גבוה מאוד (מה שנקרא בלעז obese), סכרת, לחץ דם גבוה, חנק בשינה ועוד ועוד. במקרים כאלה יכול הרופא להמליץ על דיאטה מהירה לתקופה מוגבלת במטרה לייצב את מצבו הרפואי של האדם. הרעיון הוא שחולים אלה ירדו במשקל במהירות , ולאחר תקופה מסוימת לעבור לתפריט של תזונה נכונה ומה שנקרא דיאטה מאוזנת. במקרים רבים ימליץ הרופא על קבלת סיוע נפשי של פסיכולוג קליני.

 


החסרונות של דיאטה מהירה, הם לא מעטים: חוסרים בדם, רעב, תסכול, ומעל הכל – הקושי לשמור על התוצאה:  

  • התפריט הלא מאוזן גורר חוסרים של אבות מזון וויטמינים בגוף, מכל המאכלים מהם נמנעו. כתוצאה מכך חשים בחולשה, השיער נושר, הציפורניים נשברות, והגוף אינו במיטבו.
  • חיסרון עיקרי של דיאטה דלת קלוריות הוא הרעב התמידי שמציק כל הזמן. לא סתם הן נקראות דיאטת רעב.
  • מאחר ואוכלים את אותו מזון רוב הזמן, יש געגוע וצורך הולך וגובר למאכלים שאנחנו אוהבים או שלא באו לפינו מזמן.
  • עלייה מהירה במשקל היא בדרך כלל תוצאה של סוגי דיאטות מהירות. הכלל הוא פשוט – מה שיורד מהר, עולה מהר ולעיתים קרובות עם ריבית והצמדה.

 
הדבר החשוב ביותר שיש לזכור לפני שבוחרים בדיאטת כסאח – הוא התוצאה בטווח הארוך 

האם דיאטות רעב יענו על הצורך שלנו להפחית במשקל ולהשאר רזים ? האם בתום תקופת ההרזיה, נדע לשמור על התוצאה שקיבלנו ? האם נצליח להתאפק למול המאכלים האהובים שמהם נמנענו בקיצוניות? ישנן דיאטות שמאוד קשה עד בלתי אפשרי להתמיד בהן ופעמים רבות קורה ההיפך – התפריט הופך להיות מאוס ואנחנו פשוט 'מסתערים' על כל מה ש"פיספסנו" בזמן הזה. והתוצאה היא עליה במשקל.


מבחינה בריאותית, דיאטה היא דבר הכרחי לבעלי משקל עודף 

אדם חייב לדעת שמה שהוא מכניס לפה יתן את תוצאותיו מבחינה בריאותית ביום מן הימים. כיום מחלות רבות כגון כולסטרול גבוה, לחץ דם גבוה, סכרת, מחלות לב ועוד קשורות לתזונה לקויה. היכולת לשפר את בריאותנו ולחיות חיים איכותיים יותר היא בידנו. לכן מומלץ וכדאי שכל אדם הסובל מעודף משקל או מאחוזי שומן גבוהים , יתאים לעצמו דיאטה שתסייע לו לרדת במשקל ולשפר את בריאותו.


כדי לרדת במשקל ולהישאר רזים לכל החיים, חשוב לסגל לעצמנו תזונה נכונה 

תזונה נכונה היא כורח, לא רק בעבור אלה שסובלים מעודף משקל, שמנים, בעלי נטיה להשמנה וכו'. גם אם במהלך החודשים הבאים נאכל רק מרק כרוב, או 5 תפוחים ביום, או רק לחם או רק חלבונים, הרי ברור שלא נוכל לאכול כך כל החיים! ולכן כל אדם שיצליח לסגל לעצמו הרגלי אכילה נכונים, הרגלי שתיה, והרגלי פעילות גופנית, סביר יותר שיצליח לשמור על המשקל לאורך זמן ולהישאר רזה שנים רבות וארוכות.

מידע נוסף אודות

• תזונה נכונה

•  תפריט דיאטה

ק"ג
שם
טלפון
דוא"ל
דוא"ל
שם